طلا و کاربرد آن در جهان امروز

کاربردطلا 

جابجایی سرمایه

سرمایه‌گذاری

گوهرسازی

به دلیل نرمی بالای طلای خالص(عیار ۲۴) آن را با فلزهای دیگرآلیاژمی‌کنند تا بتوانند به آن شکل و کاربرد بازرگانی بدهند. آمیختن طلا بادیگر فلزها بر شکل پذیری، سختی، نقطهٔ ذوب و دیگر ویژگی‌های آن تاثیرمی‌گذارد. طلاهای با عیار پایین تر مانند ۲۲، ۱۸، ۱۴یا ۱۰دارای درصدبالاتری ازمسیا دیگر فلزهای پایه مانندنقرهیاپالادیماند. مس در میان فلزها بیشترین کاربرد را دارد و باعث قرمزتر شدن رنگ آلیاژ می‌شود
طلای با عیار ۱۸که دارای ۲۵٪مس باشد در طلاسازی سنتی و باستانی روسیهدیده شده است. این طلا که قرمز رنگ است برای عموم مردم کاربرد ندارد. طلای۱۴با آلیاژ طلا-مس رنگی همانند برخی آلیاژهایبرنزدارد که از هر دوی آن‌ها در ساخت نشان پلیس استفاده می‌شود. از آمیختن طلا باآهنبه طلای آبی و از طلا باآلومینیمبه طلای بنفش می‌رسیم. این رنگ‌های طلا مگر در کارهای بسیار ویژهٔگوهرسازی، کاربرد چندانی ندارند. طلای آبی تُرد است و به سختی می توان باآن کار کرد
 
زیباسازی ابزار چوبی با دادن رنگ‌های گوناگون به طلا
طلای ۱۸و ۱۴که تنها از آلیاژ طلا-نقره ساخته شده باشند رنگ زرد مایل به سبز دارند و با نامطلای سبزشناخته می‌شوند. طلای سفید از آمیختن فلزهایپالادیمیانیکلبا طلا بدست می‌آید. طلای ۱۸که دارای ۱۷٫۳٪نیکل، ۵٫۵٪رویو ۲٫۲٪مس باشد هم رنگ نقره دیده می‌شود. نیکل سمی است و کاربرد آن در اروپا کنترل شده‌است
فلز پایهٔ دیگرطلاهای سفید، پالادیم، نقره و چند فلز سفید دیگر است. اما آلیاژهای پالادیم از آلیاژهای نیکل گران‌بهاتر است. طلای سفید با عیار بالا نسبت به نقره ونقرهٔ استرلینگ،در برابر خوردگی پایداری بسیار بیشتری دارد. پیشهٔ ویژه‌ای در ژاپن وجوددارد که در آن تلاش می‌شود به صورت لایه لایه رنگ‌های گوناگون به طلا دهندبا کمک آن ابزارهای چیدمان چوبی را زیبا کنند. در سمت چپ یک نمونه از اینرنگ آمیزی‌های لایه لایه با طلا را می‌توانید ببینید.

پزشکی

برپایهٔ نشانه‌های بجای مانده، طلا کهن ترین داروی دوران باستان بوده‌است (در یکی از منابع مربوط به پزشکانشمن[) همچنیندیوسکوریدسهم آن را می شناخته‌است.[ در قرون وسطی باور بر این بود که طلا برای سلامتی مفید است و نمی‌شودماده‌ای به این زیبایی و کمیابی به بدن آسیب برساند. امروزه هم برخیعلوم خفیهوپزشکی جایگزینبر این باورند که طلا توان درمان دارد] برخی از نمک‌های طلا ویژگی ضد التهابی دارند و در داروسازی و درمان ورممفاصل و بیماری‌های مانند آن کاربرد دارند. داروهای تزریقی که پایهٔ طلادارند کمک می‌کنند تا درد و ورمروماتیسم مفصلیوسلبهبود یابد] تنها نمک‌ها و ایزوتوپ‌های پرتوزای طلا ارزش دارویی دارند و فلز خالص طلا برای بدن کاری نمی‌کند.
آلیاژهای طلا دردندان‌پزشکی بازسازیبویژه در پر کردن دندان و روکش همیشگی دندان (بجای یک دندان واقعی) کاربرددارد. نرمی آلیاژهای طلا کمک می‌کند تا رویهٔ بالایی دندان آسیای پرشده بادندان بالا سری خود بیشتر هماهنگ شود و در مجموع نسبت به دیگر موادپرکننده نتیجهٔ بهتری بدست آید. در برخی فرهنگ‌ها، دندان‌های پیشین را روکشطلا می‌کنند و این کار را می‌پسندند و برخی آن را نادرست می دانند.
طلای-۱۹۸بانیمه‌عمر۲٫۷روز در درمان برخی گونه‌هایسرطانو بیماری‌های دیگر با کمکپزشکی هسته‌ایبه کار می‌آید

خوردنی و نوشیدنی

 • طلا به صورت یک افزودنی با شمارهٔE175 می‌تواند به خوراکی‌ها افزوده شود.
 • برگ طلابه صورت گَرد یا پوسته پوسته درون یا برای زیبایی روی برخی خوراکی‌های ردهبالا، شیرینی‌ها و نوشیدنی‌های افراد برجسته و ویژه بکار می‌رود.[همچنین درقرون وسطیشاهان و افراد برجسته برای نشان دادن میزان برخورداری میزبان و یا با اینباور که چیزی چنین ارزشمند و کمیاب باید برای سلامتی مفید باشد، درنوشیدنی‌ها یا خوراکی‌ها از گرد یا پوسته‌های طلا استفاده می‌کردند.
 • Danziger Goldwasserبه آلمانی یعنی آب طلایDanziger، یاGoldwasser به معنی آب طلا، نام یک نوشیدنی گیاهی سنتی آلمانی (لیکور) است[که امروزه درگدانسک،لهستان،شواباخو آلمان تولید می‌شود و دارای اندکی برگ طلا است. همچنین نوشیدنی‌هایکوکتل دارای برگ طلا هم در دسترس است که نزدیک به ۱۰۰۰دلار قیمت دارند] یادآوری می‌شود که فلز طلا در ساختار شیمیایی بدن جایی ندارد، هیچ ارزش
 •  خوراکی یا مزه‌ای هم ندارد و اصلا بدن متوجه ورود آن نمی‌شود

صنعت
بزرگترین شمش طلای جهان به جرم ۲۵۰کیلوگرم .

یک تکه طلا به قطر ۵میلی متر را می توان آن قدر پهن و نازک کرد تا صفحه‌ای به مساحت نیم مترمربع بسازد. موزهٔ توی، ژاپن

 • طلا را می توان ریسید و آن را نخ کرد و درگل‌دوزیبکار برد.
 • طلا می‌تواند رنگ قرمز پررنگ و شدیدی را پدید آورد برای همین به عنوان عامل رنگی در ساخت شیشه‌های یاقوتی از آن بهره برده می‌شود.
 • چون طلا یک بازتابندهٔ خوبپرتوهای الکترومغناطیسیمانند فروسرخ،نور دیدنیوموج‌های رادیوییاست. به عنوان پوشش محافظ بسیاریماهواره‌هابه کار می‌آید. همچنین در صفحه‌های محافظ فروسرخ در لباس‌های مقاوم در برابر گرما، کلاه لباس‌های فضانوردی و در هواپیماهایجنگ الکترونیکمورد نیاز است.
 • در عکاسی برای جابجایی رنگ‌های چاپ سیاه-سفیدنقره برمید،به تُن‌های قهوه‌ای یا آبی و یا برای افزایش پایداری آن، طلا بکار بردهمی‌شود. کاربرد طلا در چاپ‌های قرمز-قهوه‌ای برای پدید آوردن رنگ قرمز است. شرکت کوداک چندین فرمول برای رنگدانه‌های گوناگون طلا (کلرید طلا) منتشرکرده‌است.
 • از طلا به عنوان یک عامل بازتابنده در لایهٔ رویی سی‌دی‌های با عمر بلند طلایی استفاده می‌شود.
 • گاهی در خودروسازی هم از طلا استفاده می‌شود. برای نمونه در مدلاف۱مک لارن، طلا برای موتور، کارکرد سپرگرمایی دارد. برای همین درون موتور از برگه‌های نازک طلا استفاده می‌شود.
 • طلا را می توان بسیار نازک کرد تا حدی که شفاف شود و نور از آن بگذرد. این ویژگی طلا برای یخ زدایی شیشهٔ اتاقک خلبان برخی هواپیماها بکارمی‌آید. به این ترتیب که جریان برق از این لایهٔ نازک طلا می‌گذرد و بهدلیل مقاومت طلا، گرما تولید می‌شود. این گرما برای پیشگیری از یخ زدگیشیشه کافی است.[
 • در گوهرسازی ازلحیمطلا برای پیوند یک سنگ قیمتی به طلا بهره برده می‌شود. در این فرایند بایداندازهٔ قیرات گوهر، رنگ طلا و فرمول آلیاژ طلا با هم متناسب باشد. لحیمطلا دارای سه ردهٔ آسان، معمولی و سخت است.

دیگر

یکـی از گسترده ترین زمینه‌ها درکاربرد طلا، استفاده برا ی ساخت زیورآلات و جـواهرات می‌باشد. به جهت پیشرفت دانش و همچنین مشخصات منحصر به فردطلا، استفاده از طلا در تکنولوژی پیشرفته و در ساخت محصولات پزشکی نوین وزیست سازگارbiomaterials رو به فـزونی است؛ به عنـوان مثـال می‌توان از کاربـرد طلا در ساختپروتزهای دندانـی و یا ایمپـلنت یاد کرد، همچنـین با پیشـرفت تکنولوژی خالصسازی مواد، فلز طلا با درجه خلـوص ۹۹٬۹۹۹و عاری از فلزات سنگین تولید شدهکه باعث ایجاد لاین‌های جدید مصرف طلا به صورت خوراکیEdible Gold E number ۱۷۵و به صـورت طلای آرایشیCosmetic Gold C.I Code ۷۷۴۸۰شده‌است. طلا در گذشته به صورت روکش دندان استفاده میشده و در طب آیورداآیورودااز جایگاه ویژهای برخوردار است. مرکز ملی پزشکی مـکمل و جایـگزین ایالات مـتحده آمریـکامرکز ملی پزشکی مکمل و جایگزیناستفـاده از طلا در هامیـوپاتی، گـلد تراپـی، سـوزن‌های انرژی درمانی وآیـوردا را تایید نموده‌است. طلا به عنوان جایگزین انرژیکی به جای انرژیخورشید کاربرد دارد به همین خاطر در جوامعی که به علت نوع پوشـش ویژه مردم ویا به علت ویژگی خاص جغرافیایی از نور آفتاب به میزان کافی بهره مندنیستـند، استفاده از طلا به صورت خوراکـی یا گلد تراپـی و استفـاده موضعیاز طلا به صورت ماسک جوان کننده بسیار سودمند است. از نمک‌های طلا در درمانبیماری‌های آرتروزی به صورت تزریق در مفصل استفاده می‌گردد. همچنـین باپیشرفت علم نانو و ساخت نانو ذرات طـلا، این فلز از جایگاه ویژهای در درمانانواع بدخیم سرطان برخوردار شده‌است.

مصرف

۵۰٪طلای تولیدی در جهان در گوهرسازی، ۴۰٪در سرمایه‌گذاری و ۱۰٪در صنعت کاربرد دارد.
بیشتر طلای بکار رفته در کالاهای هنری، گوهرسازی و... بازیافت می‌شود ودر یک چرخه قرار می‌گیرد اما بخشی از طلای بکار رفته در فضاپیماها وابزارهای الکترونیک هرگز بازیافت نمی‌شود طلای بکار رفته در این بخش درقالب برگ‌های بسیار نازک و سیم‌های بسیار باریک است برای همین این بخش درصدکوچکی از کل مجموعه را از آن خود می‌کند. حقیقت این است که مقدار طلا درجهان تقریبا ثابت است تنها دارندگان آن جابجا می‌شود برآورد می‌شود که ۸۵٪طلایی که تا به حال از معدن‌ها بدست آمده هنوز دردسترس است و در بخش‌های بازیافت شدنی در جریان است و ۱۵٪آن در کاربردهایصنعتی برگشت ناپذیر برای همیشه از چرخه بیرون رفته‌است.[
طلای بکار رفته در گوهرسازی در هر کشور (به تُن)
کشور ۲۰۱۰ ۲۰۰۹ تغییر ٪
 هند ۷۴۵٫۷۰ ۴۴۲٫۳۷ +۶۹
چین کبیر(جمهوری خلق چین،هنگ کنگ،ماکائووتایوان) ۴۲۸٫۰۰ ۳۷۶٫۹۶ +۱۴
 ایالات متحده آمریکا ۱۲۸٫۶۱ ۱۵۰٫۲۸ ۱۴
 ترکیه ۷۴٫۰۷ ۷۵٫۱۶ ۱
 عربستان سعودی ۷۲٫۹۵ ۷۷٫۷۵ ۶
 روسیه ۶۷٫۵۰ ۶۰٫۱۲ +۱۲
 امارات متحده عربی ۶۳٫۳۷ ۶۷٫۶۰ ۶
 مصر ۵۳٫۴۳ ۵۶٫۶۸ ۶
 اندونزی ۳۲٫۷۵ ۴۱٫۰۰ ۲۰
 بریتانیا ۲۷٫۳۵ ۳۱٫۷۵ ۱۴
دیگر کشورهای پیرامون خلیج فارس ۲۱٫۹۷ ۲۴٫۱۰ ۱۰
 ژاپن ۱۸٫۵۰ ۲۱٫۸۵ ۱۵
 کره جنوبی ۱۵٫۸۷ ۱۸٫۸۳ ۱۶
 ویتنام ۱۴٫۳۶ ۱۵٫۰۸ ۵
 تایلند ۶٫۲۸ ۷٫۳۳ ۱۴
کل ۱۸۰۵٫۶۰ ۱۵۰۸٫۷۰ +۲۰
دیگر کشورها ۲۵۴٫۰ ۲۵۱٫۶ +۱
روی هم رفته در جهان ۲۰۵۹٫۶ ۱۷۶۰٫۳ +۱۷
 
هند به تنهایی بزرگترین مصرف کننده طلا در جهان است. هندی‌ها ۲۵درصد طلای جهان را می‌خرند.[۳۲]چیزی نزدیک به سالی ۸۰۰تُن و البته بیشتر آن را هم در گوهرسازی بکارمی‌برند. همچنین هند بزرگترین واردکنندهٔ طلا هم است. برای نمونه در سال۲۰۰۸هندی‌ها نزدیک به ۴۰۰تن وارد کردند.[۳۳]خانواده‌های هندی نزدیک به ۱۸،۰۰۰تن طلا پیش خود دارند که ۱۱٪سرمایهٔهمگانی را از آن خود کرده و ارزشی برابر با ۹۵۰میلیارد دلار دارد.

آلودگی

تولید طلا با آلودگی‌هایی همراه‌است.]سنگ معدن این عنصر علاوه بر طلا گاهی باسیانید سدیمیاجیوههم همراه‌است. سیانید ماده‌ای به شدت زهرآگین است که اندکی از آن می‌تواندبه آسانی هر جانوری را از پای درآورد. بخشی از سیانید همراه با طلا چه درکشورهای پیشرفته و چه در کشورهای در حال توسعه به بیرون نشت کرده[]و از راه رودخانه‌ها باعث آلودگی و مرگ آبزیان شده‌است.
 
بازدید : 2545 14 شهريور 1391 ساعت 02:34 ب.ظ
منوی سایت
آمار بازدید سایت
 • کل بازدید : 192669
 • بازدید امروز : 26
 • بازدید دیروز : 232
سخن روز
زندگی یعنی تکاپو، یعنی هیاهو... زندگی یعنی شب نو، روز نو.. اندیشه ای نو...!
نظرسنجی
قیمت دلار را در سال آتی چگونه پیش بینی می نمایید؟
پربیننده ترین محصولات